Biologiczne media filtracyjne do akwarium
Wszystkie zbiorniki wodne, niezależnie od tego, ile ryb lub innych stworzeń je zamieszkuje, potrzebują regularnego oczyszczania wody. Zarówno stworzone przez naturę miejsca, takie jak rzeki, czy jeziora, jak i te stworzone przez człowieka - oczko wodne czy akwarium, zasługują na specjalne traktowanie i zachowanie w nich równowagi biologicznej. Oczywiście znacznie większej ingerencji ludzkiej wymagają zbiorniki sztuczne, w tym akwaria, ponieważ nie zachodzi w nich naturalny cykl, który pozwala się wodzie oczyszczać na choćby minimalnym poziomie poprzez cykle azotowe występujące w naturze.
Dlaczego warto zdecydować się na biologiczne wkłady filtracyjne?
Aby zainicjować w danym akwarium procesy, jakie zachodzą w naturalnych oczkach wodnych, warto wybrać biologiczne wkłady filtracyjne, ponieważ składają się one z resztek naturalnych produktów, dzięki czemu bakterie zostają przerobione na nawóz dla roślin. Wspomaga to produkcję tlenu i rozwój organizmów żywych w akwarium. To właśnie dlatego prawidłowe filtrowanie wody jest takie ważne. Wkłady biologiczne do filtrów umożliwiają osadzanie się bakterii podczas przemieszczania się wody w akwarium - to stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Istnieją również inne rodzaje wkładów, wśród których można wyróżnić także znajdujące się w ofercie naszego sklepu wkłady filtracyjne chemiczne, jednak to właśnie biologiczne cieszą się największym uznaniem wśród akwarystów ze względu na specyfikę działania. Dodatkowym atutem biologicznych wkładów filtracyjnych jest fakt, że są one przeznaczone do różnego rodzaju akwariów, w tym słonowodnych i morskich, ale świetnie sprawdzają się one w akwaterrariach, czy basenach terrariów. Powierzchnia filtracyjna wkładów biologicznych wynosi aż 600 m².
Biologiczne wkłady filtracyjne - produkty do zadań specjalnych
Filtracja biologiczna to nie tylko jeden z najskuteczniejszych sposobów na filtrowanie wody w akwarium, lecz także najbezpieczniejsze i optymalne rozwiązanie dla stworzeń znajdujących się w danym zbiorniku. W filtrze osiedlają się pożyteczne bakterie, które pozytywnie oddziałują na wodę znajdującą się w akwarium, roślinność, ryby i inne organizmy żywe. Warto wiedzieć, że drobnoustroje znajdujące się w filtrach biologicznych zamieniają szkodliwy dla ryb amoniak i azotyny na azotany, które są znacznie bezpieczniejsze dla morskich stworzeń, zaś proces ten jest możliwy dzięki utlenianiu. Jeżeli zależy Ci na stałych, jak najskuteczniejszych efektach działania filtrów biologicznych, to powinieneś wymieniać je raz na 6-12 miesięcy, wtedy zaleca się wymianę około ⅓ wkładu na nowy. W trakcie czyszczenia filtra trzeba pamiętać o tym, aby płukać go w wodzie, którą spuszczamy w akwarium, a nie w czystej wodzie z kranu, ponieważ ta może spowodować wyjałowienie biologicznego wkładu filtracyjnego. Filtrowanie wody, dzięki tego rodzaju produktom odbywa się w sposób jak najbardziej zbliżony do tego, który występuje naturalnie w przyrodzie. Zajrzyj do naszego internetowego sklepu AquaelZoo i sprawdź ofertę rewelacyjnych biologicznych wkładów filtracyjnych!
FAQ
Filtracja w akwarium przechodzi w trzech etapach. Filtracja biologiczna jest bardzo ważna do utrzymania homeostazy. To rozwiązanie polega na usuwaniu z wody związków azotowych. Najlepiej stosować filtry od sprawdzonych firm. W naszym sklepie internetowym możesz zamówić wkłady produkowane przez markę Aquael. Do wyboru masz różnorodne wersje, które nie wymagają dodatkowego płukania, dlatego możesz je już bezpośrednio umieścić w urządzeniu filtracyjnym.
Filtr biologiczny to rodzaj filtracji odbywający się poprzez rozkładanie zanieczyszczeń poprzez naturalne procesy. W przypadku filtrów biologicznych stosowane są wkłady, które można stosować nie tylko w akwariach słodkowodnych i morskich, ale również w paludariach i akwaterrariach. Na wewnętrznej powierzchni porów wkładów umieszczonych w filtrze z czasem osadzają się pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które w swoich procesach życiowych wykorzystują toksyczne dla ryb produkty przemiany materii.
Filtracja usuwa z wody zanieczyszczenia, co wpływa na stan ekosystemu w akwarium. Filtr powinien przefiltrować wodę w zbiorniku minimum trzy raz na godzinę, choć niektórzy profesjonalni akwaryści skłaniają się ku pięciu razy na godzinę. Pamiętaj, że filtr powinien być nieustannie włączony oraz mieć odpowiednie wkłady. Aby zapewnić optymalne rezultaty stosowania, warto umieścić wkład do filtracji biologicznej za wkładami do filtracji mechanicznej oraz przed wkładami do filtracji chemicznej.
Na blogu
Szkolenie psa to kluczowy element budowania zdrowej relacji między czworonogiem a jego właścicielem. Niezależnie od rasy czy wieku psa, konsekwentne i pozytywne podejście pozwoli na osiągnięcie świetnych rezultatów. Jak więc skutecznie szkolić psa – od podstaw po zaawansowane sztuczki?
Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy mleko jest odpowiednie dla ich pupila. W popkulturze często widzimy obrazy kotów pijących mleko, ale czy jest to naprawdę zdrowy wybór? Sprawdźmy, jak mleko wpływa na organizm kota i czy powinno znaleźć się w jego diecie.
Akwarium to wspaniały element dekoracyjny i pasja dla wielu miłośników wodnego świata. Jednak wybór między akwarium morskim a słodkowodnym nie jest łatwy. Każde z nich ma swoje unikalne cechy, wyzwania i wymagania, które warto poznać przed podjęciem decyzji.